Wernisaż wystawy prac Stanisława Śliwy

Wczorajszego (10 sierpnia), upalnego popołudnia odbył się wernisaż wystawy prac strzyżowskiego artysty Stanisława Śliwy. Prezentowane na ekspozycji: malarstwo, rzeźba oraz płaskorzeźba to wynik trwającej już ponad 40 lat pasji twórcy. Zebranych w sali wystaw czasowych brzozowskiego ratusza przywitał dyrektor Mariusz Kaznowski, który przedstawił biografię strzyżowianina. Nawiązał przede wszystkim do aspektu sakralnego, który dominuje w jego pracach, a w których z kolei ważny jest również człowiek. Omawiając wystawę skupił się na trzech obrazach (nauczanie w świątyni, cud w Kanie Galilejskiej i połów ryb). Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: Anna Pacuła-Cyzio (prezes rzeszowskiego oddziału Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej), Bogusława Krzywonos (społeczny animator kultury z Krzywego), a także przedstawiciele władz samorządowych, rodzina i sympatycy brzozowskiej placówki muzealnej. W kameralnym gronie nie zabrakło pochwał oraz ciepłych słów ze strony entuzjastów olbrzymiej pasji pana Stanisława. Anna Pacuła-Cyzio pogratulowała ogromnego talentu danego mu przez Boga. Wśród gości padały pytania, na które pan Stanisław chętnie odpowiadał. Zebrani mogli się m.in. dowiedzieć, że jest samoukiem, który swoją pierwszą pracę wykonał, mając 35 lat, a tworząc je zawsze prosi Boga o pomoc. Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia br.

ag, MK

Stanisław Śliwa – ur. 22.06.1935 r. w Gbiskach, mieszka w Strzyżowie. Jest emerytowanym mechanikiem-diagnostykiem silników i pojazdów samochodowych. W specjalizacji tej przepracował 40 lat, będąc jednocześnie nauczycielem zawodu. Zainteresowania artystyczne realizuje od 1971 r. Specjalizuje się w płaskorzeźbie, rzeźbie, malarstwie sakralnym, interesuje go również tematyka wiejska (krajobrazy), martwa natura, jest jedynym mężczyzną na Podkarpaciu, który robi wycinanki. Uczestniczył w 127 wystawach, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych w kraju i za granicą (Słowacja, Węgry, Czechosłowacja, Kanada, Holandia, Francja).

Na swoim koncie posiada wiele nagród i wyróżnień, m.in.: wyróżnienie w konkursie „Motyw pracy w twórczości ludowej” – Rzeszów (1977 r.), nagroda specjalna w konkursie ogólnopolskim „Malowany dzban” – Warszawa (1979 r.), wyróżnienie w II Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego pt. „Ziemia rzeszowska” – WDK Rzeszów (1995 r.), wyróżnienie w III Wojewódzkiej Wystawie Malarstwa Amatorskiego – WDK Rzeszów (1997 r.), wyróżnienie w II Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. A. Rzęsy – Rzeszów (2002 r.), wyróżnienie w Międzywojewódzkim Konkursie Rzeźby Nieprofesjonalnej pt. „Motyw pracy w twórczości ludowej” (2003 r.).

Jest laureatem wielu odznaczeń: medal „Primus Inter Pares” od dzieci dolnośląskich – Bolesławiec, medal 40-lecia PRL za krzewienie kultury, odznaczony dwukrotnie dla województwa rzeszowskiego za zasługi artystyczne, laureat konfrontacji placówek upowszechniania kultury pt. „Człowiek, praca, twórczość” – Rzeszów, zasłużony dla miasta i gminy Strzyżów, zasłużony dla kultury polskiej, laureat dorocznej nagrody św. Michała w 2016 r., nagrodzony w konkursie „Wybieramy Kreatywnych Regionu”. Prace Stanisława Śliwy znajdują się w: Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, Muzeum Regionalnym w Tarnobrzegu, Muzeum Społecznym w Strzyżowie, Muzeum Folklorystycznym w Bolesławcu, Muzeum im. St. Batorego w Nyírbátor (Węgry), muzeum prywatnym w Grenoble (Francja), w Klubie Polonii Francuskiej w Paryżu, a także w zbiorach prywatnych wielu osób w kraju i za granicą (Ameryka Płn., Kanada, Australia, Włochy, Słowacja, Niemcy).

fot. ag, M.A.J., MK