„Hucuły – konie Karpat Wschodnich”

Wyjątkowo ciepły i klimatyczny charakter miało piątkowego, późnego popołudnia (6 kwietnia) spotkanie autorskie połączone z wystawą fotografii pt. „Hucuły – konie Karpat Wschodnich” w murach brzozow- skiego muzeum, które zgromadziło doborową publiczność. Jego głównymi bohaterami byli dwaj zakochani w Karpatach artyści: fotograf Łukasz Grudysz i śpiewający poeta Rado Barłowski. Zgromadzonych w Sali Konferencyjnej ratusza przywitała adiunkt Agnieszka Adamska, która krótko przedstawiła krośnieńskiego poligrafa, kulturoznawcę, podróżnika, a przede wszystkim artystę fotografa Łukasza Grudysza. Następnie publiczność mogła obejrzeć zrealizowany przez krośnia- nina film o krainie hucułów, który oczarował i bardzo zaciekawił zebranych, a także wprowadził ich w świat tych niezwykłych zwierząt.

Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie wystawy fotografii połączone z koncertem gitarowym Rado Barłowskiego. Jego muzyczne opowieści o Bieszczadach w scenerii świetnych ujęć przedstawiających konie i Karpaty nabrały całkiem innego znaczenia. Sprawiły bowiem, iż zebrana publiczność chociaż na chwilę oczami wyobraźni mogła się przenieść w klimat gór, „usłyszeć” tętent końskich kopyt, czy atmosferę śpiewów przy blasku księżyca i płomieniach ogniska.

Fotografie Łukasza Grudysza powstały w wyniku wielu wyjazdów autora na Huculszczyznę leżącą na terenie Ukrainy i w górach Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Przedstawione na ekspozycji ujęcia koni huculskich w plenerze (w tzw. systemie tabunowym) i krajobrazów górskich Czarnohory i Beskidu Niskiego cechują się dużym ładunkiem artystycznym. Na uwagę zasługują również zbliżenia i kadry, na których autor chciał pokazać piękno i wytrzymałość na wszelkie warunki atmosferyczne koni tej rasy. Na poszczególnych fotografiach uwagę zwraca różnorodność barw i światła oraz rozkład chmur.

Ekspozycję można zwiedzać do 27 kwietnia.

MK

fot. Marek Marański